piątek, 11 grudnia 2015

Wózki widłowe - układ kierowniczy

Dziś zajmiemy się ostatnim zagadnieniem z zakresu budowy wózków jezdniowych, układem kierowniczym. Jest on nieodłącznym elementem każdego urządzenia sterującego, w tym większości urządzeń transportu bliskiego. Układ kierowniczy służy do tego, by operator mógł swobodnie i bezpiecznie poruszać maszyną i wykonywać swoje prace. Występują trzy rodzaje układów kierowniczych: mechaniczny, mechaniczny ze wspomaganiem, hydrostatyczny. Omówimy sobie po kolei wszystkie te trzy tematy, a na koniec wspomnimy jeszcze o czynnościach kontrolnych układu kierowniczego.


Budowa układ kierowniczego wózka widłowego

Głównym elementem sterowniczym jest kierownica. Aby poprawnie obsługiwać wózki widłowe i dobrze się zapoznać z układem kierowniczym, polecamy zapisanie się na szkolenie http://1wjo.pl Kierownica znajduje się w kabinie operatora. Wykonywanie ruchów kierownicą powoduje skręt kół, dokonujemy w ten sposób zmiany położenia kół skrętnych względem osi wózka widłowego. Warto dodać, że na osi skrętnej może występować różna ilość kół. Wyróżniamy dwa rodzaje wózków"

  • trójkołowe – z jednym kołem na osi
  • czterokołowe – z dwoma kołami na osi

Plusem układu z jednym kołem są niewielkie promienia skrętu oraz brak poślizgu bocznego kół. Minusem zaś jest mniejsza, niż w przypadku wózka czterokołowego, stateczność.

Rodzaje układów w wózkach jezdniowych:
  • Układ kierowniczy mechaniczny
  • Układ kierowniczy mechaniczny ze wspomaganiem
  • Układ kierowniczy hydrostatyczny

Układ kierowniczy mechaniczny składa się z przekładni kierownicy (przekładnia ślimakowa). Z jednej strony jest połączona z kołem kierownicy, z drugiej poprzez drążki i przeguby ze zwrotnicami, z osadzonymi tam piastami kół skrętnych. W układzie tym ruch koła kierownicy bezpośrednio działa na koła, dlatego wymagane jest użycie sporej siły do wykonywania manewrów skrętu.

Układ mechaniczny ze wspomaganiem dodatkowo wyposażony jest w obwód hydrauliczny, który ma za zadanie "śledzenie" ruchów wykonywanych przez operatora kołem kierownicy. W momencie przekręcenia w jedną ze stron zawór sterujący otwiera przepływ strumienia oleju na siłownik hydrauliczny, wzmacniający ruch kierownicy. Przepływ oleju trwa tak długo, jak ruch kierownicą, w momencie zakończenia czynności zamyka się również dopływ oleju.

Ostatnim układem jest układ hydrostatyczny. Jest częścią całego układu hydraulicznego. Zamontowany specjalny rozdzielacz hydrauliczny z jednej strony połączony jest z kierownicą, a z drugiej z siłownikami hydraulicznymi działającymi na zwrotnice kół osi skrętnej. Skręt kół jest proporcjonalny do skrętu koła kierownicy. Cały układ zabezpieczony jest przez zawór ograniczający wzrost ciśnienia.

Czynności kontrolne układu kierowniczego wózka


Wszystkim operatorom wózków jezdniowych podnośnikowych przyda się wiedza na temat kontrolowania działania układu kierowniczego – mogą ją zdobyć w firmie http://www.centrumszkolen.eu/wozki-widlowe-kursy.html. Przy wyłączonym urządzeniu trzeba wykonać maksymalny skręt kół w lewo (aż do oporu), następnie powtórzyć tę czynność w drugim kierunku. Zadanie polega na znalezieniu ewentualnych luzów w drążku kierowniczym – możemy podejrzewać ich występowanie, jeśli kąt pomiędzy skrajnymi oporami będzie wynosić więcej niż 20 stopni. W takim wypadku świadczy to o zużyciu przegubów lub sworzni.

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Wózki widłowe – parametry techniczno-eksploatacyjne

Na blogu http://gdzie-zrobie-kurs-na-wozki-widlowe.blogspot.com/2015/12/podstawoweparametry-wozkow-widowych.html znajduje się sporo przydatnych informacji na temat urządzeń transportu bliskiego, w głównej mierze zaś wózków widłowych. Dlatego w odpowiedzi na ten post (i za porozumieniem z autorem bloga) zdecydowaliśmy się opublikować dalszą część wiedzy na naszej stronie. Zapraszamy do przeczytania wpisu na temat innych parametrów techniczno-eksploatacyjnych, a wśród nich:

  • wysokości podnoszenia,
  • pochylenia masztu/ przesuwu wideł,
  • zdolności pokonywania wzniesień,
  • promienia zwracania,
  • prędkości ruchów roboczych.

Sądzimy, że parametry te będą równie przydatne dla operatorów jak zawarte we wcześniej wspomnianym blogu informacje podstawowe. Zapraszamy do lektury.

Więcej o szkoleniach na wózki jezdniowe (naładowne, ciągnikowe, unoszące, podnośnikowe) można dowiedzieć się ze strony http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/

Wysokość podnoszenia – zależy od konstrukcji masztu, jest to wysokość umożliwiająca pracę na wózku. Wyróżniamy wysokości: wysokość podnoszenia H – jest to odległość mierzona od podłoża do górnej powierzchni poziomej wideł – oczywiście przy maksymalnie wysuniętym maszcie. Dla większości znormalizowanych urządzeń transportu bliskiego (wózków widłowych) wielkość ta standardowo wynosi 3300 mm. Możemy mówić również o wysokości swobodnego podnoszenia h – i jest to określona wielkością gabarytową wózka jednostka. Oznacza wysokość, na którą można podnieść ładunek bez dodatkowego wysuwania masztu.

Pochylenie masztu i wideł – jest to cecha charakterystyczna dla wózków jezdniowych podnośnikowych. Usprawnia ona pracę operatora wózka poprzez pochylenie masztu (tak, aby ładuenk był bezpieczny w trakcie transportu) lub przesuw boczny wideł (jeśli układany ładunek trzeba nieco przesunąć w prawo lub w lewo).

Zdolność pokonywania wzniesień – każda jezdnia może być w pewnym stopniu pochylona. Chodzi o to, by poruszać się po takich trasach, które nie spowodują wywrotu wózka widłowego. Pochylenie jezdni wyraża się w procentach. Wózki o napędzie elektrycznym mogą wytrzymać max. pochylenie do 8%, zaś wózki spalinowe aż 15%.

Promień zwracania – kolejnym bardzo ważnym parametrem jest promień zwracania, czyli wielkość informująca o koniecznej powierzchni wymaganej do wykonania manewrów. Dane te pokazują również, jak szerokie powinny być korytarze robocze.

Prędkość ruchów roboczych – wyróżnia się 3 rodzaje ruchów roboczych:
  • prędkość podnoszenia ładunków,
  • prędkość opuszczania ładunków,
  • prędkość jazdy (do przodu i do tyłu).
Parametr ten jest zależny w głównej mierze od obrotów silnika napędowego.

W ten sposób przedstawia się lista najważniejszych parametrów techniczno-eksploatacyjnych. Więcej dowiesz się zapisując się na kursy na wózki widłowe w Centrum Szkoleń http://1wjo.pl Polecamy zapoznanie się z materiałami dostępnymi na naszej stronie oraz na stronach naszych zaprzyjaźnionych blogów. To prawdziwa skarbnica wiedzy, która tylko czeka na to, byś ją odkrył.