czwartek, 5 grudnia 2019

Suwnice - zastosowanie, rodzaje, uprawnienia

Suwnice to urządzenia, które bardzo często nazywa się potocznie dźwigami. Można je spotkać w stoczniach, fabrykach i magazynach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, jednak w głównej mierze zależy od ich konstrukcji. Czym są zatem suwnice? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje? Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby móc nimi operować? W tym artykule Centrum Szkoleń odpowiemy Wam na te wszystkie pytania.


Co to jest suwnica?

Suwnica to inaczej dźwignica, która pracuje w ruchu przerywanym. Ciężar podnoszony jest za pomocą wciągnika lub wciągarki, które poruszają się po moście suwnicy.

Transport ładunku jest możliwy tylko i wyłącznie w zakresie ruchu konstrukcji nośnej, zarówno w pionie, jak i poziomie. Nie bez powodu mówi się, że są one podstawowym narzędziem przemysłu, gdyż dzięki nim można właśnie przenosić ciężkie i ponadgabarytowe ładunki w zakładach pracy czy też magazynach.

 

Rodzaje suwnic najczęściej wykorzystywanych

Ze względu na swoją konstrukcję suwnice dzielone są na różne rodzaje, co także ukierunkowuje ich wykorzystanie w pracy. Najczęściej spotykane to suwnice bramowe, podwieszane i pomostowe. Każda z nich ma inną charakterystykę.

Suwnica bramowa

Inna nazwa to bramownice. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują na zewnątrz budynków. Można je zobaczyć na różnego rodzaju składowiskach oraz w nadmorskich stoczniach.

Ich konstrukcja opiera się na pomoście, po którym porusza się cięgnik. Natomiast sam pomost zamontowany jest na bocznych mostach. Co istotne, suwnice te mogą posiadać nawet kilka bram i poruszają się zarówno na kołach, jak i szynach podobnych do tych, stosowanych w kolejnictwie.

Suwnica podwieszana

Ten rodzaj suwnic składa się najczęściej z jednej szyny. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do konstrukcji pod dachowej. Kolejną dużą zaletą jest to, że zajmują mało miejsca.

Suwnice podwieszane idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie trzeba do maksimum wykorzystać wolną przestrzeń. Swoim wyglądem oraz charakterem pracy przypominają suwnice pomostowe.

Suwnica pomostowa

Bardzo często określana jest jako suwnica nadtorowa. Swoje zastosowanie najczęściej znajduje w halach produkcyjnych oraz magazynach. Jej konstrukcja zbudowana jest z pomostu umieszczonego na szynach, po którym porusza się cięgnik.

Istnieją trzy możliwości obsługi suwnicy pomostowej:
  • z poziomu ziemi, za pomocą panelu połączonego kablem z urządzeniem
  • z kabiny operatorskiej
  • bezprzewodowo z poziomu ziemi

Uprawnienia na suwnice

Obsługa suwnic jest możliwa tylko w przypadku posiadania odpowiednich uprawnień, które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Jak w przypadku szkoleń wózków widłowych należy zrobić kurs na suwnice i zdać egzamin potwierdzający umiejętności.

Czas trwania kursu wynosi od jednego do dwóch tygodni. Po jego ukończeniu kursant przystępuje do egzaminu z Urzędu Dozoru Technicznego, po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje plastikową plakietkę, która jest jednocześnie zezwoleniem na obsługę suwnic.

Urząd Dozoru Technicznego rozdziela owe uprawnienia na dwie grupy:
  • Suwnice, wciągarki, wciągniki ogólnego przeznaczenia - kategoria ta zezwala na obsługę wciągarek, wciągników oraz suwnic sterowanych z kabiny, a także wciągarek i wciągników hakowych, którymi można sterować z poziomu roboczego ogólnego przeznaczenia.
  • Suwnice, wciągarki, wciągniki specjalnego przeznaczenia - kategoria ta pozwala na sterowanie suwnicami, wciągarkami i wciągnikami specjalnego przeznaczenia.


1 komentarz:

  1. Właśnie przymierzam się do kursu na konserwatora suwnic i czytam różne artykuły z nimi związane. Nie chcę iść na szkolenie bez żadnej wiedzy, chociaż wiadomo, że kurs jest po to by nauczyć. Wybrałem tą firmę https://alerta.pl/katalog/szczegoly/kurs-na-konserwatora-wozkow-widlowych-suwnic-podnosnikow-typu-hds-podestow-ruchomych/ i ciekaw jestem jak będzie to wyglądało. Znajomy był i niby zadowolony. Zdał egzamin bez problemów, dlatego ja też się zdecydowałem tam iść. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń